
Texas Instruments
Product No:
SN74LVTH245APWR
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
10
0.7562
7.562
25
0.7106
17.765
100
0.57988
57.988
250
0.53865
134.6625
500
0.458432
229.216
1000
0.366748
366.748
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVTH |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LVTH245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 8 |