
Texas Instruments
Product No:
SN74LVU04ANSR
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14SOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.33725
3.3725
25
0.31464
7.866
100
0.25175
25.175
250
0.233776
58.444
500
0.19779
98.895
1000
0.152846
152.846
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVU |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74LVU04 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.3V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Input Logic Level - High | 1.7V |
| Current - Quiescent (Max) | 20 µA |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 50pF |