
Texas Instruments
Product No:
SN74LXC8T245PWR
Manufacturer:
Package:
24-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC TRANSLATOR BIDIR 24TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.3091
13.091
25
1.235
30.875
100
1.05222
105.222
250
0.988
247
500
0.8645
432.25
1000
0.7163
716.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LXC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.08V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LXC8T245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 8 |