
Texas Instruments
Product No:
SN74LXC8T245QPWRQ1
Manufacturer:
Package:
24-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSLATOR BIDIR 24TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7195
1.7195
10
1.5447
15.447
25
1.4573
36.4325
100
1.24165
124.165
250
1.16584
291.46
500
1.02011
510.055
1000
0.845234
845.234
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LXC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.08V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LXC8T245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 8 |