
Texas Instruments
Product No:
SN74LXC8T245RHLR
Manufacturer:
Package:
24-VQFN (5.5x3.5)
Batch:
-
Description:
IC TRANSLTR BIDIRECTIONAL 24VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
1.37465
13.7465
25
1.29656
32.414
100
1.10485
110.485
250
1.0374
259.35
500
0.907725
453.8625
1000
0.752115
752.115
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LXC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Translation Transceiver |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.08V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LXC8T245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-VQFN (5.5x3.5) |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Number of Bits per Element | 8 |