
Texas Instruments
Product No:
SN74S04N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.463
1.463
10
1.3148
13.148
25
1.23994
30.9985
100
1.0564
105.64
250
0.991952
247.988
500
0.867958
433.979
1000
0.719169
719.169
2500
0.66957
1673.925
5000
0.644765
3223.825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74S |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74S04 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5ns @ 5V, 50pF |