
Texas Instruments
Product No:
SN74S05N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INV OPEN COL 6CH 1-IN 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.147
2.147
10
1.92945
19.2945
25
1.8202
45.505
100
1.55097
155.097
250
1.456312
364.078
500
1.274273
637.1365
1000
1.05583
1055.83
2500
0.983012
2457.53
5000
0.946599
4732.995
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74S |
| Package | Tube |
| Features | Open Collector |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74S05 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | -, 20mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |