
Texas Instruments
Product No:
SN74S140NS
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.42
3.42
10
3.07325
30.7325
25
2.90548
72.637
100
2.51807
251.807
250
2.388946
597.2365
500
2.14358
1071.79
1000
1.80784
1807.84
2500
1.717448
4293.62
5000
1.652886
8264.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74S |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 4 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74S140 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Input Logic Level - High | 3.4V |
| Current - Output High, Low | 40mA, 60mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6ns @ 5V, 150pF |