
Texas Instruments
Product No:
SN74S260N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 2CH 5-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.097
3.097
10
2.78445
27.8445
25
2.63188
65.797
100
2.28114
228.114
250
2.1641
541.025
500
1.941857
970.9285
1000
1.637705
1637.705
2500
1.555824
3889.56
5000
1.497333
7486.665
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74S |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 5 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74S260 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6ns @ 5V, 15pF |