
Texas Instruments
Product No:
SN74S38D
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND OPEN 4CH 2IN 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5935
2.5935
10
2.3275
23.275
25
2.19564
54.891
100
1.870835
187.0835
250
1.756664
439.166
500
1.537081
768.5405
1000
1.27358
1273.58
2500
1.185752
2964.38
5000
1.141834
5709.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74S |
| Package | Tube |
| Features | Open Collector |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74S38 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Output High, Low | -, 60mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9ns @ 5V, 150pF |