
Texas Instruments
Product No:
SN75ALS162DWR
Manufacturer:
Package:
24-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 24SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8805
5.8805
10
5.3105
53.105
25
5.0635
126.5875
100
4.3966
439.66
250
4.199
1049.75
500
3.8285
1914.25
1000
3.3345
3334.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Half |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Protocol | IEEE 488 |
| Data Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Base Product Number | 75ALS162 |
| Receiver Hysteresis | 650 mV |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Number of Drivers/Receivers | 8/8 |