
Texas Instruments
Product No:
SN75ALS176BDR
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.287
3.287
10
2.9507
29.507
25
2.78996
69.749
100
2.417845
241.7845
250
2.293908
573.477
500
2.058308
1029.154
1000
1.735916
1735.916
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Half |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Data Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Base Product Number | 75ALS176 |
| Receiver Hysteresis | 60 mV |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |