
Texas Instruments
Product No:
SN75C1168DBR
Manufacturer:
Package:
16-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 16SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.653
1.653
10
1.482
14.82
25
1.39802
34.9505
100
1.19111
119.111
250
1.118416
279.604
500
0.978614
489.307
1000
0.810854
810.854
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Full |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Data Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | 75C1168 |
| Receiver Hysteresis | 60 mV |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |