SN75LBC241DW
Texas Instruments
Product No:
SN75LBC241DW
Package:
28-SOIC
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 4/5 28SOIC
User Guide
Mfr Texas Instruments
Type Transceiver
Duplex Full
Series -
Package Tube
Protocol RS232
Data Rate 100Kbps
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number 75LBC241
Receiver Hysteresis 500 mV
Operating Temperature 0°C ~ 70°C