SN75LPE185DWG4
Texas Instruments
Product No:
SN75LPE185DWG4
Package:
24-SOIC
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 24SOIC
Type Transceiver
Duplex Full
Series -
Package Tube
Protocol RS232
Data Rate -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Obsolete
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Base Product Number SN75LP
Receiver Hysteresis 1 V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C