
Texas Instruments
Product No:
SN78MCDCYR
Manufacturer:
Package:
SOT-223-4
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR LDO 5V 0.5A SOT223
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.608
0.608
10
0.5187
5.187
25
0.48412
12.103
100
0.387315
38.7315
250
0.359632
89.908
500
0.304304
152.152
1000
0.235144
235.144
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| PSRR | 80dB (120Hz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Product Status | Active |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | SN78 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 25V |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 350mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-223-4 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | - |