SP1210-152J
API Delevan Inc.
Product No:
SP1210-152J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.08A 175MOHM SM
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Drum Core, Wirewound
Series SP1210
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.5 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
DC Resistance (DCR) 175mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.08 A
Height - Seated (Max) 0.101" (2.57mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.06A
Inductance Frequency - Test 100 kHz