
Panasonic Electric Works
Product No:
SP2-DC12V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
24.282
24.282
10
23.0717
230.717
25
21.8576
546.44
50
20.6435
1032.175
100
19.429115
1942.9115
250
18.214768
4553.692
500
17.000459
8500.2295
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | SP |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 25 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 20 ms |
| Mounting Type | Socketable |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 480 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 250VAC, 30VDC - Max |
| Termination Style | Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Base Product Number | SP2-D |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -50°C ~ 60°C |
| Contact Rating (Current) | 15 A |