
Infineon Technologies
Product No:
SPA08N80C3XKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-31
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 800V 8A TO220-FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.622
2.622
10
2.3522
23.522
100
1.92736
192.736
500
1.640707
820.3535
1000
1.383732
1383.732
2000
1.314553
2629.106
5000
1.265124
6325.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.9V @ 470µA |
| Base Product Number | SPA08N80 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 650mOhm @ 5.1A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 40W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-31 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 60 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1100 pF @ 100 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Tc) |