
Infineon Technologies
Product No:
SPA16N50C3XKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-31
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 560V 16A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2775
3.2775
10
2.9469
29.469
100
2.41471
241.471
500
2.055629
1027.8145
1000
1.733664
1733.664
2000
1.646986
3293.972
5000
1.585066
7925.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.9V @ 675µA |
| Base Product Number | SPA16N50 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 280mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 34W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-31 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 66 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 560 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1600 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16A (Tc) |