SPB11N60C2
Infineon Technologies
Product No:
SPB11N60C2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO263-3-2
Batch:
Datasheet:
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 300
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 145
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 500µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 7A, 10V
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1460 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)