SPB80N10L G
Infineon Technologies
Product No:
SPB80N10L G
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO263-3-2
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 100V 80A TO263-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series SIPMOS®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 2mA
Base Product Number SPB80N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 58A, 10V
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 240 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4540 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)