SPC5125YVN400
NXP USA Inc.
Product No:
SPC5125YVN400
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
324-PBGA (23x23)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 324PBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 400MHz
Series MPC51xx
Package Tray
RAM Size 32K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 64
Core Processor e300
Package / Case 324-BBGA
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number SPC5125
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 324-PBGA (23x23)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 3.6V