Home / Microprocessors / SPC5200CVR400R2
SPC5200CVR400R2
NXP USA Inc.
Product No:
SPC5200CVR400R2
Package:
272-PBGA (27x27)
Description:
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
USB USB 1.1 (2)
SATA -
Speed 400MHz
Series MPC52xx
Package Tape & Reel (TR)
Ethernet 10/100Mbps (1)
Mounting Type Surface Mount
Voltage - I/O 2.5V, 3.3V
Core Processor PowerPC e300
Package / Case 272-BBGA
Product Status Obsolete
RAM Controllers DDR, SDRAM
Co-Processors/DSP -
Security Features -
Base Product Number SPC520
Additional Interfaces AC97, CAN, J1850, I²C, I²S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART
Graphics Acceleration No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)