SPC5514EBVLQ66
NXP USA Inc.
Product No:
SPC5514EBVLQ66
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
144-LQFP (20x20)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 66MHz
Series MPC55xx Qorivva
Package Tray
RAM Size 32K x 8
Core Size 32-Bit Dual-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 111
Core Processor e200z0, e200z1
Package / Case 144-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 40x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number SPC5514
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.25V