SPC5517GAVMG80
NXP USA Inc.
Product No:
SPC5517GAVMG80
Package:
208-BGA (17x17)
Description:
IC MCU 32B 1.5MB FLASH 208MAPBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 80MHz
Series MPC55xx Qorivva
Package Tray
RAM Size 80K x 8
Core Size 32-Bit Dual-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 144
Core Processor e200z0, e200z1
Package / Case 208-BGA
Product Status Active
Data Converters A/D 40x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number SPC5517
Program Memory Size 1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 208-BGA (17x17)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.25V