SPC5534MVZ80
NXP USA Inc.
Product No:
SPC5534MVZ80
Package:
324-PBGA (23x23)
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 324PBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 80MHz
Series MPC55xx Qorivva
Package Tray
RAM Size 64K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, SCI, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 220
Core Processor e200z6
Package / Case 324-BBGA
Product Status Not For New Designs
Data Converters A/D 40x12b
Oscillator Type External
Base Product Number SPC5534
Program Memory Size 1MB (1M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 324-PBGA (23x23)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.35V ~ 1.65V