SPC5566MVR132R
NXP USA Inc.
Product No:
SPC5566MVR132R
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
416-PBGA (27x27)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 416PBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 132MHz
Series MPC55xx Qorivva
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 128K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, SCI, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 256
Core Processor e200z6
Package / Case 416-BBGA
Product Status Active
Data Converters A/D 40x12b
Oscillator Type External
Base Product Number SPC5566
Program Memory Size 3MB (3M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package 416-PBGA (27x27)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.35V ~ 1.65V