SPC5634MF1MLU80
NXP USA Inc.
Product No:
SPC5634MF1MLU80
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
176-LQFP (24x24)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 176LQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 80MHz
Series MPC56xx Qorivva
Package Tray
RAM Size 94K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 114
Core Processor e200z3
Package / Case 176-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 34x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number SPC5634
Program Memory Size 1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Supplier Device Package 176-LQFP (24x24)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.25V