Home / Microcontrollers / SPC5634MF2MLQ60R
SPC5634MF2MLQ60R
NXP USA Inc.
Product No:
SPC5634MF2MLQ60R
Package:
144-LQFP (20x20)
Description:
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 60MHz
Series MPC56xx Qorivva
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 80
Core Processor e200z3
Package / Case 144-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 32x12b
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.25V