SPD30N03S2L10T
Infineon Technologies
Product No:
SPD30N03S2L10T
Description:
MOSFET N-CH 30V 30A TO252-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 50µA
Base Product Number SPD30N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3-11
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41.8 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1550 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)