
Infineon Technologies
Product No:
SPP04N80C3XKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 800V 4A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7385
1.7385
10
1.56085
15.6085
100
1.254475
125.4475
500
1.030655
515.3275
1000
0.853964
853.964
2000
0.795074
1590.148
5000
0.765624
3828.12
10000
0.736174
7361.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.9V @ 240µA |
| Base Product Number | SPP04N80 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.3Ohm @ 2.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 63W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 31 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 570 pF @ 100 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 4A (Tc) |