
Infineon Technologies
Product No:
SPP06N80C3XKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 800V 6A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1945
2.1945
10
1.9703
19.703
100
1.58365
158.365
500
1.301158
650.579
1000
1.078098
1078.098
2000
1.003751
2007.502
5000
0.966568
4832.84
10000
0.929394
9293.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.9V @ 250µA |
| Base Product Number | SPP06N80 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 900mOhm @ 3.8A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 83W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 41 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 785 pF @ 100 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6A (Tc) |