SPP100N03S203
Infineon Technologies
Product No:
SPP100N03S203
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO220-3-1
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 30V 100A TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number SPP100N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7020 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)