
Infineon Technologies
Product No:
SPP18P06PHXKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET P-CH 60V 18.7A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.28725
12.8725
100
1.03474
103.474
500
0.850136
425.068
1000
0.704406
704.406
2000
0.655823
1311.646
5000
0.631532
3157.66
10000
0.60724
6072.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | SIPMOS® |
| Package | Tube |
| FET Type | P-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA |
| Base Product Number | SPP18P06 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 130mOhm @ 13.2A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 81.1W (Ta) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 28 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 860 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 18.7A (Ta) |