SPP20N60S5
Infineon Technologies
Product No:
SPP20N60S5
Description:
MOSFET N-CH 650V 20A TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 1mA
Base Product Number SPP20N
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 13A, 10V
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 103 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3000 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)