SPP21N50C3HKSA1
Infineon Technologies
Product No:
SPP21N50C3HKSA1
Description:
MOSFET N-CH 560V 21A TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 1mA
Base Product Number SPP21N
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 13.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 95 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 560 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2400 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)