
TE Connectivity Passive Product
Product No:
SPS7R68J
Manufacturer:
Package:
Radial Lead
Batch:
-
Description:
RES 0.68 OHM 5% 7W RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8905
1.8905
10
1.6777
16.777
25
1.5561
38.9025
50
1.46452
73.226
100
1.281455
128.1455
250
1.098428
274.607
500
0.915344
457.672
1000
0.793298
793.298
5000
0.768892
3844.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | SQ, CGS |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 680 mOhms |
| Composition | Metal Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 7W |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.472" L x 0.433" W (12.00mm x 11.00mm) |
| Base Product Number | SPS |
| Height - Seated (Max) | 1.949" (49.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 250°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Radial Lead |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |