
Infineon Technologies
Product No:
SPW11N80C3FKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO247-3-1
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 800V 11A TO247-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5625
3.5625
10
3.1977
31.977
100
2.619815
261.9815
500
2.230201
1115.1005
1000
1.880886
1880.886
2000
1.786846
3573.692
5000
1.719671
8598.355
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.9V @ 680µA |
| Base Product Number | SPW11N80 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 450mOhm @ 7.1A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 156W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO247-3-1 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 85 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1600 pF @ 100 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A (Tc) |