Home / Ceramic Capacitors / SQCAEM560JATME\500
SQCAEM560JATME\500
KYOCERA AVX
Product No:
SQCAEM560JATME\500
Description:
CAP CER 56PF 150V 0505
Series SQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 56 pF
Package / Case 0505 (1313 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.57mm)
Voltage - Rated 150V
Size / Dimension 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C