Home / Ceramic Capacitors / SQCB7A240GAJME\500
SQCB7A240GAJME\500
KYOCERA AVX
Product No:
SQCB7A240GAJME\500
Description:
CAP CER 24PF 500V 1111
Series SQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Q, Low Loss
Tolerance ±2%
Lead Style -
Capacitance 24 pF
Package / Case 1111 (2828 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.102" (2.59mm)
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C