Home / Ceramic Capacitors / SQCB7A8R2CAJ1A\500
SQCB7A8R2CAJ1A\500
KYOCERA AVX
Product No:
SQCB7A8R2CAJ1A\500
Description:
CAP CER
Series SQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 8.2 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.102" (2.59mm)
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C