Home / Ceramic Capacitors / SQCB7M2R0BAJME\500
SQCB7M2R0BAJME\500
KYOCERA AVX
Product No:
SQCB7M2R0BAJME\500
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 2PF 500V 1111
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series SQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Q, Low Loss
Tolerance ±0.1pF
Lead Style -
Capacitance 2 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1111 (2828 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.102" (2.59mm)
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C