Home / Rectangular Cable Assemblies / SQCD-025-12.00-STR-TEU-1-S
SQCD-025-12.00-STR-TEU-1-S
Samtec Inc.
Product No:
SQCD-025-12.00-STR-TEU-1-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONNECTOR
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Color Blue, Ribbon
Usage -
Length 1.00' (304.80mm)
Series SQCD
Package Bag
Features -
Shielding Unshielded
Pitch - Cable 0.012" (0.30mm)
Connector Type Socket to Card Edge
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Cable Termination IDC
Pitch - Connector 0.025" (0.64mm)