SQCFVA6R8BAT1A
KYOCERA AVX
Product No:
SQCFVA6R8BAT1A
Description:
CAP CER 6.8PF 250V 0805
Features High Q, Low Loss
Tolerance ±0.1pF
Lead Style -
Capacitance 6.8 pF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.045" (1.14mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C