SQCSVA2R0BATME
KYOCERA AVX
Product No:
SQCSVA2R0BATME
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series SQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Q, Low Loss
Tolerance ±0.1pF
Lead Style -
Capacitance 2 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.030" (0.76mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C