
TE Connectivity Passive Product
Product No:
SQF71K0J1453
Manufacturer:
Package:
Radial Lead
Batch:
-
Description:
RES 1K OHM 5% 7W RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1185
2.1185
10
1.8772
18.772
25
1.7404
43.51
50
1.63818
81.909
100
1.433455
143.3455
250
1.228654
307.1635
500
1.023872
511.936
1000
0.887357
887.357
5000
0.860044
4300.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | SQF |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 1 kOhms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 7W |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm) |
| Base Product Number | SQF7 |
| Height - Seated (Max) | 1.535" (39.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 250°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Radial Lead |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |