SQM50N04-4M1_GE3
Vishay Siliconix
Product No:
SQM50N04-4M1_GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
TO-263 (D²Pak)
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 40V 50A TO263
User Guide
Mfr Vishay Siliconix
Series TrenchFET®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Base Product Number SQM50
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.1mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 105 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6715 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)