
TE Connectivity Passive Product
Product No:
SQMW71R0G
Manufacturer:
Package:
Radial Lead
Batch:
-
Description:
RES 1 OHM 2% 7W RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7505
0.7505
10
0.65455
6.5455
25
0.57532
14.383
50
0.52554
26.277
100
0.45619
45.619
250
0.396644
99.161
500
0.329232
164.616
1000
0.267748
267.748
5000
0.255446
1277.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | SQ, CGS |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Tolerance | ±2% |
| Resistance | 1 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 7W |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm) |
| Base Product Number | SQMW7 |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 250°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Radial Lead |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |