
TE Connectivity Passive Product
Product No:
SQPW74R7J
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 4.7 OHM 5% 7W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6745
0.6745
10
0.56335
5.6335
25
0.48336
12.084
50
0.43491
21.7455
100
0.37848
37.848
250
0.338238
84.5595
500
0.273809
136.9045
1000
0.221464
221.464
5000
0.20938
1046.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | SQ, CGS |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 4.7 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 7W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.394" x 0.354" Rectangular x 1.378" L (10.00mm x 9.00mm x 35.00mm) |
| Base Product Number | SQPW7 |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 250°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |